Manda ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

Manda ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Manda kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

 • Manda gibi yemek
  Çok ve acele ile yemek.
 • Manda gibi yayılmak
  Dikkatsizce ve bütün ağırlığıyla oturmak.
 • Manda gibi
  Çok iri ve hantal.
 • Dış kapının mandalı
  1) uzak akraba; 2) önemsiz, değersiz.
 • Allah manda şifalığı versin
  tkz. çok veya ağır yemek yiyenler için söylenen bir söz.
Önceki İçerikAşık Atmak (veya Oynamak) Nasıl Yazılır ve Anlamı
Sonraki İçerikAkciğer Nedir ve Görevleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here