Muhtaç ile ilgili Deyimler ve Anlamı

Muhtaç ile ilgili deyimleri ve anlamları. İçinde ve anlamında muhtaç kelimesi geçen deyimler hangileridir? Muhtaç ilgili Deyimler nelerdir? Muhtaç sözleri…

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır. Secdem.net

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Fülsüahmere muhtaç olmak
çok fakir, düşkün, zavallı olmak.

Namerde muhtaç bırakmak
güvenilmeyecek kimselerden yardım istemek zorunda bırakmak: ‘İş ki kocam olacak, erkek olsun, beni namerde muhtaç bırakmasın diyormuş.’ -H. Taner.

Namerde muhtaç olmak
güvenilmeyecek kimselerden yardım istemek zorunda kalmak.

Eline düşmek:
1. Birine muhtaç olmak. 2. Yakalanmak. 3. Düşmanın ya da kendisine hıncı bulunan birinin hâkimiyetinde kalmak.“Düşmanın eline düşmemek için bir yol bulmalıyız.”

Kucak açmak:
İhtiyaç sahibi birine sığınacak yer vermek, onu korumak. “Muhtaçlara kucak açmak insanlık görevidir.”

Önceki İçerikAdıyamanlı Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikAbayı Yakmak Anlamı Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here