Öfke Baldan Tatlıdır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Öfke baldan tatlıdır, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Öfke baldan tatlıdır.
Sinirlendiren, damarına basılan kimse, buna sebep olana bağırıp çağırmaktan, içini boşaltmaktan bir ferahlık, dahası bir haz duyar.

Kısaca anlamı : “kızarak bağırıp çağırmak insanı rahatlatır” anlamında söylenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : “kızarak bağırıp çağırmak insanı rahatlatır” anlamında söylenir.

Cümle : Kazada hatalı olana bağırdı çağırdı çünkü öfke baldan tatlıdır.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanlar öfkelendikleri zaman, bunu içinde tutarlar; ancak bazen de dışa vurarak tepki verirler. Bu tepkiler genellikle bağırıp çağırma yahut fiziksel şiddet uygulama biçiminde gösterir kendini. Peygamberimiz (asm), en büyük pehlivanın, öfkelendiği zaman nefsini yenen kimsenin olduğunu söyler. Bizim en büyük düşmanımız ise nefsimidir.

Her şeye rağmen, öfkelenmemek, ona hakim olmak veya öfkelensek dahi onu makul biçimde dışa vurmak hem bizim hem de çevremizdekilerin lehine olacaktır. Öfke kadar, kişiye zarar veren kötü bir duygu yoktur.

Bir anlık öfke ile cinayet işleyenlere sık sık rastlanır. Öfke ev ve iş yerlerinde huzursuzluklara ve rahatsızlıklara sebep olur. İnsan, iradesini kullanarak öfkesini yenmeye, kendisini öfkelendirenleri bağışlamaya çalışmalıdır. Cenab-ı Hak buyuruyor:

“(O takva sahipleri) bollukta ve darlıkta harcayıp yedirenler, öfkelerini tutanlar, insanların kusurlarını bağışlayanlardır. Allah da iyilik edenleri sever.” (Âl-i İmran, 3/134)

Peygamberimiz (asm)’a gelerek kendisine öğüt vermesini isteyen bir adama Resulullah (asm); “Öfkelenme!..” demiş ve bu sözünü birkaç kere tekrarlamıştır. (Riyazü’s-Salihîn, I/80).

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here