Olsa ile Bulsayı Ekmişler Hiç Bitmiş İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Olsa ile bulsayı ekmişler, hiç bitmiş (yel ile yuf bitmiş), atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Olsa ile bulsayı ekmişler, hiç bitmiş.
“Keşke şöyle olsaydı” demek hiçbir zaman hayatta bizi bir sonuca çıkarmaz. Eğer bir işin uğrunda doğru şeyler kazanmak istiyorsak doğru olmalı, onun için çaba ve gayret sarfetmeliyiz.

Kısaca anlamı : İnsan başarılı sonuca boş söz ve hayalle değil, çalışarak ulaşır ancak. Bu sebeple “bu iş böyle, şu iş şöyle olsa, şu şartlar yerine gelse” gibi sözler sarf etmekle insanın eline bir şey geçmez.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : ‘’Sen bu gereksiz laflarla çok yol alamazsın; ne demişler olsa ile bulsayı ekmişler hiç bitmiş.’’

Açıklama ve kompozisyon : İnsan başarılı sonuca boş söz ve hayalle değil, çalışarak ulaşır ancak. Bu sebeple ? bu iş böyle, şu iş şöyle olsa, şu şartlar yerine gelse? gibi sözler sarf etmekle insanın eline bir şey geçmez. İnsan bir şey kazanmak istiyorsa hareket etmeli, çalışıp çabalamalıdır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here