Ramazanda Yalan Söyleyenin Bayramda Yüzü Kara Olsun İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Ramazanda yalan söyleyenin (orun yiyenin) bayramda yüzü kara olur, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Ramazanda yalan söyleyenin (orun yiyenin) bayramda yüzü kara olur.
Hiçbir şey uzun süre gizli kalamaz. Bir sözün yalan olduğu, bir ödevin yapılmadığı, bir süre sonra gerçekleşen olaylarla anlaşılır. O zaman yalan söyleyen, yada görevini yapmamış kimse, utancından hiç kimsenin yüzüne bakamaz olur. Ramazan ayında oruç tutmayan kimse, bu ibadeti yerine getirenlerin hakettikleri bayramda bir eziklik, bir burukluk hisseder.

Kısaca anlamı : Bir sözün yalan olduğu, bir ödevin yapılmadığı, bir süre sonra gerçekleşen olaylarla anlaşılır. O zaman yalan söyleyen, ya da ödevi yapmamış olan kişi, utancından hiç kimsenin yüzüne bakamaz olur.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : “Yalanı ortaya çıkınca ona Ramazanda yalan söyleyenin bayramda yüzü kara olur dedim.

Açıklama ve kompozisyon : Hayatta her zaman doğru olmalı, doğru davranılmalıdır. Yalan söylemek, belki bir zaman için etrafımızdaki kandırmamıza neden olur. Ama gelişen olaylar, söylenen yalanı bir gün bir şekilde açığa çıkartır. Bu durumda, yalan söyleyen kişi çok utanır, mahcup olur.

Kişi her zaman doğruları konuşmalı, yalandan uzak durmalıdır. İnsanları belli bir süreliğine kandırabilsek de doğrular bir gün mutlaka anlaşılır. Yalan söyleyen kişiye kimse güvenmez, ona hiçbir şeyini emanet etmek istemez. Bu kötü huyundan dolayı da dostsuz kalır. Toplumun bir arada mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşam sürdürebilmesi için toplumda yer alan insanların güzel ahlaklı olması çok önemlidir. Bir insanın güzel ahlaklı olması için en gerekli özelliklerinden bir tanesi ise dürüstlük olmaktadır. Dürüstlük, bir insanın her konuda her zaman doğruyu konuşması ve savunması, hiçbir zaman yalana başvurmaması anlamına gelmektedir. Bu konu ile ilgili söylenen atasözlerinden bir tanesi ise ramazanda yalan söyleyenin yüzü bayramda kara olur olmaktadır.

Yalan konuşmama üzerinde toplumda kişiler çocuk yaştan itibaren eğitilmelidir. Bizim toplumumuzda yalanın kötü bir şey olduğuna dair milli ve manevi eğitimler örgün ya da sözlü olarak da verilmektedir. Atasözlerimiz, yalanın kötü bir davranış olduğuna dair ihtarlar vermektedir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikBilecik’te Bulunan İslam Alimleri
Sonraki İçerikile Ödemek Mümkün mü Arapça Yazılışı ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here