Sağlık ile ilgili Deyimler ve Anlamı

Sağlık ile ilgili deyimleri ve anlamları. İçinde ve anlamında Sağlık kelimesi geçen deyimler hangileridir? Sağlık ilgili Deyimler nelerdir? Sağlık sözleri…

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır. Secdem.net

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Ağzına sağlık
1) bir sözü yerinde söyleyen kişilere söylenen bir beğenme sözü; 2) yapılan konuşmanın beğenildiğini belirtmek için söylenen söz.

Ayağına sağlık
‘gelmen çok memnun etti’ anlamında kullanılan bir söz.

Diline sağlık
ağzına sağlık.

Eline (elinize veya ellerinize) sağlık
el emeği ile güzel bir şey yapana söylenen iyi dilek sözü.

Sağlık olsun!
Üzücü bir durum veya bir zarar karşısında avunma sözü olarak söylenen bir söz: sürahi kırıldı diye üzülme, sağlık olsun!

Üstüme (üstümüze, üstünüze) sağlık (iyilik sağlık, şifalar)
1) ‘tanrı esirgesin, üstümden uzak olsun’ anlamında kullanılan bir iyi dilek sözü; 2) şaşma, şaşkınlık belirtmek için kullanılan bir söz; 3) kötü bir durumdan söz ederken konuşanın dinleyene söylediği iyi dilek sözü.

Önceki İçerikAmetist Nasıl Yazılır ve Anlamı
Sonraki İçerik5 Üssü 6 + 3 Üssü 3 Kaçtır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here