Şahin Sinek Avlamaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Şahin, sinek avlamaz, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Şahin, sinek avlamaz.
Nitelikli, onurlu kimseler bayağı işlerle uğraşmaz ve küçük çıkarların peşinden koşmazlar.

Kısaca anlamı : Yüce gayeler uğruna mücadele eden kişiler aşağılık istekler ve küçük hesaplar peşinde koşmazlar.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Basit hesaplar içinde olma, unutma Şahin Sinek Avlamaz.

Açıklama ve kompozisyon : Büyük amaçlar, hedefler peşinde koşan ve kendini ona lâyık gören kimseler küçük, önemsiz, değersiz şeylerin ardına düşüp de boşa vakit geçirmezler.

Hayatımızın her döneminde hatta belki her anında birçok şey için kendimizi şartlandırırız, amaçlarımız-hedeflerimiz doğrultusunda birçok şeyden vazgeçer birçok şey için kendimizi ikna ederiz. Herkesin amacı, isteği kendisine göre, ideallerine, hedeflerine göre değişiklik gösterir. Büyük şeyler başarabilecek insanların hedefleri hiçbir zaman alçak olmayacaktır. Gerçekçi bir şekilde düşünürsek eğer insanlar hedeflerini her zaman seviyelerince belirler ya da belirlemelidirler. Seviyesinin düşük olduğunu bilen insanlarda hiçbir zaman kendilerine seviyeleri üzeri hedefler belirlemezler. Böyle bir şey olsa dahi hayal olmaktan farksız kalacaktır.

Aynı şekilde akıllıca düşünüldüğünde başarılı ve yüksek seviyeden sayabileceğimiz insanlar büyük şeyler başarmak yerine kendilerine küçük ve basit hedefler koyarak onlarla oyalanıp boşa zaman öldürmezler. Bu ifadenin herkes tarafından kabul edilmesi de oldukça olağandır. Herkesin yüksek seviyelere sahip olmayacağı da bir gerçektir ki bunun getirisi olarak da bu tip insanların büyük hedeflerle uğraşması da bir o kadar yersiz olacaktır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikUyuzotu Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAlmanca Afedersiniz Nasıl Söylenir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here