Sakız ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

Sakız ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında sakız kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla Sakız deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

Sakız gibi
1) çok temiz, çok beyaz: ‘Kız kucağında hiç kullanılmamış, sakız gibi bir çamaşır sepeti ile çadırdan çıktı.’ -O. C. Kaygılı. 2) ayrılmak bilmez, yapışkan.

Çam sakızı gibi
tedirgin edecek kadar bir insanın peşinden ayrılmayan.

(Birinin) ağzına sakız olmak
dedikodusuna konu olmak.

Ağızda sakız gibi çiğnemek
bir söz veya düşünceyi sık sık tekrarlayıp durmak.

Önceki İçerikÇalakamçı Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi
Sonraki İçerikAcı Soğuk Anlamı Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here