Testiyi Kıran da Bir Suyu Getiren de İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Testiyi kıran da bir, suyu getiren de, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Testiyi kıran da bir, suyu getiren de.
Toplumsal yozlaşmanın ve kayırmacılığın hüküm sürdüğü yerlerde, görevini hakkıyla yapan ile görevini kötüye kullanan kimseler arasında bir ayrım yapılmaz. Çünkü bu tür çevrelerde sağlıklı bir değerlendirme yapma olanağı yoktur.

Kısaca anlamı : “işini iyi yapan da, kötü yapan da bir tutuluyor” anlamında söylenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Abim arkadaşlarımdan bahsederken testiyi kıran da bir, suyu getiren de aynı aynı kefeye koydu.

Açıklama ve kompozisyon : İyilik ödülsüz, kötülükde cezasız kalır, yahut her ikisi eşit tutulurda aralarında bir fark gözetilmezse adaletsiz davranılmış olur. Bu durumda düzeni bozar, yönetimin iflasına neden olur. Görevini iyi yapanla kötüye kullanan arasında bir fark gözetilmemektedir.

Yozlaşmanın ve kayırmacılığın hüküm sürdüğü toplumlarda, görevini hakkıyla yapan ile görevini kötüye kullanan kimseler arasında bir ayrım yapılmaz, genellemeyle iyilerde kötü olur. Çünkü bu tür çevrelerde sağlıklı bir değerlendirme yapma olanağı yoktur. Toplumsal yozlaşmanın ve kayırmacılığın hüküm sürdüğü yerlerde, görevini hakkıyla yapan ile görevini kötüye kullanan kimseler arasında bir ayrım yapılmaz.

İyilik haksız kalır, kötülük cezasız kalır ya da her ikisi de eşit tutulursa ve hiçbir fark olmazsa, haksız muamele görürler. Bu durumda, emri bozar ve idarenin iflasına neden olur. İşini iyi yapan ve kötüye kullanan kişiler arasında fark yoktur.

Yolsuzluk ve kayırmacılığın hüküm sürdüğü toplumlarda, işini düzgün yapan ve görevlerini kötüye kullanan kişiler arasında bir ayrım yapılmaz ve genel olarak kötü olur. Çünkü bu ortamlarda sağlıklı bir değerlendirme yapma imkanı yoktur. Sosyal yolsuzluğun ve kayırmacılığın hüküm sürdüğü yerlerde, görevlerini doğru bir şekilde yerine getiren ve görevlerini kötüye kullanan kişiler arasında bir ayrım yapılmaz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAcısını Çıkarmak Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikOne Day Filminde Dexterı Canlandırdı Jim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here