Acısını Çıkarmak Anlamı Ne Demektir

Acısını çıkarmak deyimin anlamı nedir? Öncelikle bu cümlenin bir deyim olduğunu hatırlatırız. Acısını çıkarmak, kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Bir çoğumuz özellikle anlamını merak ederek internet’te anlamına bakmaktayız.

Acısını çıkarmak: 1) Acılığını yok etmek. “Yağda kavurarak acısını aldı.” 2) Önceden uğradığı maddî ve manevî zararı sonradan gidermek. 3) Öç almak. “Bir gün bana yaptıklarının acısını senden çıkaracağım.”

Deyim Nedir
Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına “deyim (tabir)” denir.

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Bu deyimler Türk halkının yaşam biçimini, dünya görüşünü ve kültürünü yansıtmaktadır.

Önceki İçerikHizmet ile ilgili Deyimler ve Anlamı
Sonraki İçerikTestiyi Kıran da Bir Suyu Getiren de İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here