Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

O ağa ben ağa inekleri kim sağa, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Sen ağa ben ağa, bu ineği (öküzü) kim sağa (sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede).
Herkesin kendi üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ifade eder. Herkes kendi üstüne düşen görevi yapmadığı takdir de karışıklık oluşacaktır. Kimse kendisini bir diğerinden üstün görmemeli ve kendi üstüne düşen görevi en iyi şekilde yapmalıdır.

Kısaca anlamı : “Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar?Bilinmez

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :
” İşler olduğu gibi duruyor, sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa, bir yerden başlamak lazım.

Açıklama ve kompozisyon : Yapılması gereken işler varsa, herkes işin bir tarafından tutmalı, kimse beylik taslayarak payına düşen işi beğenmemezlik etmemelidir. Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar.

Bir toplumda herkes beyliğe soyunursa, işler aksar ve bir türlü neticelenmez. Bir işin halledilmesi için zeka gücüne ihtiyaç olduğu gibi beden gücüne de ihtiyaç vardır. Kimi insan vardır ki doktor olur, kimisi vardır işçi olur, kimisi vardır çoban, kimisi öğretmen. Örneğin herkesin üniversite okuyup devlet memuru olmaya çalıştığını düşünelim. Peki, bu durumda tarla işlerini kim yapacak, fırında kim çalışacak, yolları kim temizleyecek?

Herkesin kendine göre yapabileceği bir şey vardır. Bu hayatın bir dengesi vardır. Dengeyi bozmamak gerekir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikBir Ömür Nasıl Yaşanır Kitabının Yazarı İlber
Sonraki İçerikBir Günlük Ücreti ne Kadar Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here