Şeytanla Saman Eken Sapını Alır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Şeytanla saman eken, sapını alır, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Şeytanla saman eken, sapını alır.
Bir işe kalkışmadan önce bize yardımcı olacak kişilerin huylarını ve niyetlerini iyi saptamalıyız. Eğer onları tanımadan iyi niyetle yaklaşırsak ve karşımızdaki soysuz bir insan ise bize yararından çok zararı dokunacaktır. Bunun sonucunda işe başlamadan önceki değerlerimizide kaybetmiş ve bunu tecrübe etmiş oluruz. Kötü bir tecrübeyi hiçbir aklı başında insan yaşamak istemez. Bu suretle temkinli ve karşımızdakileri çok iyi tanıyor olmalıyız.

Kısaca anlamı : “ içten pazarlıklı ve hilekar insanlarla iş yapmanın kötü sonuçlara yol açacağı anlatılır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :” Ben ona Şeytanla Ortak Buğday Eken Samanını Alır demiştim.

Açıklama ve kompozisyon : Bir işe kalkışmadan önce bize yardımcı olacak kişilerin huylarını ve niyetlerini iyi saptamalıyız. Eğer onları tanımadan iyi niyetle yaklaşırsak ve karşımızdaki soysuz bir insan ise bize yararından çok zararı dokunacaktır. Bunun sonucunda işe başlamadan önceki değerlerimizide kaybetmiş ve bunu tecrübe etmiş oluruz.

Kötü bir tecrübeyi hiçbir aklı başında insan yaşamak istemez. Bu suretle temkinli ve karşımızdakileri çok iyi tanıyor olmalıyız. Bir işe başlamadan önce, bize yardımcı olacak insanların özelliklerini ve niyetlerini belirlemeliyiz.

Onlara bilmeden iyi niyetlerle yaklaşırsak ve bir soyağımız varsa, iyiden daha fazla zarar veririz. Sonuç olarak, işe başlamadan önce değerlerimizi kaybeder ve bunu yaşarız. Hiçbir aklı başında insan kötü bir deneyim yaşamak istemez.

Bu şekilde temkinli olmalıyız ve insanları çok iyi tanımalıyız.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikVeba Otu Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAlmanca’da Lütfen Ağzınızı Açın Yazılışı ve Okunuşu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here