Son Gülen İyi Güler Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Son gülen iyi güler, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Son gülen iyi güler.
Bir işin başında yada ortasında yaşanan sevinçlerin geçici olduğu çoğu zaman anlaşılır. Bir işin üzünülecek ve sevinilecek aşamaları sona ermiş ve o iş başarılmışsa, asıl sevinç o zaman yaşanır. Bu durumda çekilen bütün sıkıntılar ve yaşanan üzüntüler unutulur.

Kısaca anlamı : Bir konunun üzülecek ve sevinilecek durumu kalmayınca dertler biter ve hep sevinilir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“İstediği kadar dalganı geçsin son gülen iyi güler.

Cümle 2 : Bırakın elinden geleni ardına koymasın, unutmayın ki son gülen iyi güler.

Açıklama ve kompozisyon : Her insan hayatı boyunca bir çok olayla karşı karşıya kalır ve bir çok işe baş koyup o iş için çalışıp çaba gösterir. Kimi insanlar o iş sonuçlanmadan o iş olumlu yönde ilerlediği zaman sonunu görmeden sevinir, mutlu olur hatta çevrelerine nispet yaparmışcasına hareketler sergiler ancak işin sonucunun olumlu olacağı henüz kesinleşmemiştir.

Bir işe başlanıldığı ilk sırada veya işin orta zamanlarında meydana gelen sevinç hissettiren duyguların geçici olduğunu daha sonraki zamanlarda anlaşılır. Bir işte, bir durumda sevinilecek ve üzülecek durumlar ancak her şey aşılan son noktaya gelindiği zaman yaşanır. Asıl sevinilmesi gereken zaman son zamandır. Böyle bir durumda yaşanan bütün üzüntüler ve çekilen sıkıntılar unutulur.

İş tamamen bittikten ve istediğimiz yönde sonuçlandıktan sonraki sevincimiz çok daha büyük olur. Çünkü artık umutsuzluk veya işin kötüye gitmesi ihtimali yoktur.Son gülen iyi güler atasözü özellikle iki tarafın yarışması veya kapışması anında söylenir. Bazen taraflardan birisi önde giderken sevinç naraları atarlar. Ancak bu demek değildir ki yarışı ille de onlar kazanacak. Karşı tarafın yapacağı bir atak, onların sevinçlerini kursağında bırakabilir. Böyle hayal kırıklıkları yaşamamak için iş sonuçlanmadan sevinci abartmamak gerekir. İş beklediğimiz gibi bitmezse, üzüntümüz de büyk olacaktır. Oysa en sonu bekleyip tüm sevincini o an yaşamak en güzelidir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikMürver Çiçeği Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikUmre İçin Buradayım Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here