Su Başından Kesilir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Su başından kesilir, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Su başından kesilir.
Her sorunun bir nedeni vardır. Bu neden bulunmadıkça çözüm üretilemez. Sorunun kökenine inip, kökenindeki nedene göre çözümü bulmalıyız. Aksi takdirde içinden çıkılamayacak hal almaya başlar.

Kısaca anlamı : Bir işi, kimsenin karışamayacağı ve bozamayacağı biçimde bitirmek için yetkili kişilerin en büyüğü ile görüşüp anlaşmak gerektir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Babam işi kuracağı zaman direk en yetkilisiyle görüşmeye karar verdi.

Açıklama ve kompozisyon : Olay veya şahıslarla ilgilenmek yerine meselelerin kaynağını bulmak ve onlara çözüm bulmak gerekir. Örneğin bilindiği gibi sivrisinekler sıtma hastalığına sebep olur. Sivrisinekler, en çok bataklık alanlarda yaşam sürdürürler. sıtmadan korunmak için kalkıp da sivrisinekleri öldürmeye çalışmak çok mantıklı değildir. Ancak sivrisineklerin çoğalmasına sebep veren bataklığı kurutmak, sorunu kökünden çözecektir.

Su başından kesilir atasözü farklı anlamları ile de kullanılmaktadır. Yaptığımız işi sağlam bitirmiş olmak için, dayanaklarını da sağlam tutmamız gerekir. Bazen yaptığımız işlerde çeşitli pürüzler ortaya çıkabilir. Bazı insanlar, kendi çıkarlarına ters düştüğü için işimizi bozmaya kalkışabilir.Böyle durumlarda, işimize destek vermiş güçlü kişiler varsa, kötü niyetli kişilerin o işi bozması mümkün değildir. Örneğin bir kurumdan veya şirketten izin alınarak yapılabilecek bir işi yaparken, o kurum veya şirketteki en önemli kişiyi arkamıza alır, işimizi onun kararı ve imzası ile yaparsak, kimse işimize çomak sokma cesareti bile gösteremez. Çünkü bilirler ki karşılarında çok güçlü birilerini bulacaklardır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikSüpürge Tohumu Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAlmanca İyi Günler Nasıl Söylenir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here