Süt Taşınca Kepçeye Baha Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Süt taşınca kepçeye baha olmaz, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Süt taşınca kepçeye baha olmaz.
Yüklendiğimiz bir durumun sonucu kötü olduğunda bunu duruma yardım edenlere maletmemeli, sorunu kendimizde aramalıyız. Eğer konuya hakim tek kişi biz isek veya sırtlandığımız durumun yöneticiliğini yapıyorsak bu işten biz sorumluyuzdur. Kötü sonuçları bize yardım eden insanlara yüklediğimizde, içinden çıkılamaz durumlara girebiliriz. Erdemli insanlar hatalarını görüp düzelten insanlardır.

Kısaca anlamı : Kimi değersiz görülen, bir kenara atılmış bulunan araçlar bir zaman gelir gerekli olurlar; bir zararı önlemeye yararlar. İşte o zaman değerleri birden bire artar, kıymet biçilemez olurlar.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :” Eski arabam yıllar geçtikçe değer kazandı ‘ şeklinde söylenebilir.

Açıklama ve kompozisyon : Sıradan zamanlarda pek de kıymetli olmayan şeyler, ihtiyaç duyulduğunda haddinden fazla değere sahip olabilirler. Her şeyin belli bir görevi vardır. Evlerimize baktığımızda işe yaramayacağını düşündüğümüz birçok alet edevat bulunmaktadır. Belki uzun süre işlev görmeden kalakalırlar yerlerinde ama günü gelip de onlara ihtiyaç duyduğumuzda, onların ne kadar değerli olduklarını daha iyi anlarız.

Örneğin bir markette alışveriş yaptığımızı düşünelim. Evimiz için gereken her şeyi aldık. Sepetimizi ihtiyacımız doğrultusunda doldurduk. Sıra kasaya gidip tutarı ödemeye geldi. Kasiyer bütün aldıklarımızı hesap etti. Karşımıza bir fiyat çıkardı. Bizdeki para da miktar olarak 5 kuruş eksik çıktı. Böyle bir durumda beş kuruşun aslında ne kadar gerekli olduğunu anlarız.

Normalde evdeyken beş kuruşun yüzüne bile bakmayız değil mi? Çünkü o kadarcık bir para hiçbir şey ifade etmez. Biz de onu para yerine dahi koymayız. Oysa sıkışık bir anda onun ne denli önemli olduğunu fark ederiz.

İşte Süt taşınca kepçeye baha olmaz atasözünün anlatmak istediği anlam tam olarak böyle bir şeydir. Gerekmediği anlarda bize önemsiz görülen her şey en lazım olan sıkışık anlarımızda kıymete biner. Ona göre elimizde olan şeylerin yeniden bir değerlendirmesini yapsak hiç de fena olmaz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikŞahtere otu Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAort Anevrizması Tedavisi Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here