Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tavşan (dağ) dağa küsmüş, dağın haberi olmamış, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tavşan (dağ) dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.
Sıradan, önemsiz kişi, önemli bir kişiye küsse, önemli kişinin umrunda bile olmaz. Sitem ve nazlanışımız kişiden kişiye değişik anlamlar kazanır.

Kısaca anlamı : “Önemsiz kişi, önemli kişiye küsse, önemli kişinin umurunda bile olmaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Belediye’ye mektup yazdım dikkate bile almadı. ( Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış)

Açıklama ve kompozisyon : İstediği etkiyi yapmaktan çok uzak kalan kişi küser, darılır, ne var ki, karşısındaki kişi, onun bu durumunu bilip anlamaz. Önemsiz kişi, önemli kişiye küsse, önemli kişinin umurunda bile olmaz. Tayfanın akıllısı, geminin dümeninden uzak durur.

Kendini bilen, sorumluluk sahibi, akıllı kişi altından kalkamayacağı, beceremeyeceği işlerin idaresinden uzak durmaya çalışır. O bilir ki, bunun aksine bir hareket hem kendini, hemde başkalarını zarara uğratır. Önemsiz insanların büyük insanlara dargınlığı bir mana ifade etmez.

İstenilen etkiye sahip olmaktan uzak olan kişi rahatsız edilir, sersemler, ancak diğer kişi bu durumu bilmez ve anlamaz. Önemsiz kişi önemli kişiyi umursamıyor. Mürettebatın mürettebatı geminin dümeninden kaçınır.

Kendini bilen, sorumlu, akıllı kişi, başaramayacağı ve başarısız olamayacağı şeylerin yönetiminden uzak durmaya çalışır. Aksine, bir hareketin hem kendisine hem de başkalarına zarar verdiğini bilir. Önemsiz insanların yaşlılara kızması mantıklı değil.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAba Altından Sopa / Değnek Göstermek Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikAnafaz Safhası Nedir Hakkında Bilgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here