Aba Altından Sopa / Değnek Göstermek Anlamı Ne Demektir

Aba altından sopa / değnek göstermek deyimin anlamı nedir? Öncelikle bu cümlenin bir deyim olduğunu hatırlatırız. Aba altından sopa / değnek göstermek, kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Birçoğumuz özellikle anlamını merak ederek internet’te anlamına bakmaktayız.

Aba altından sopa / değnek göstermek: Üstü kapalı, imâlı sözlerle korkutmak, tehdit etmek. “Odanızı toplamazsanız olacaklara karışmam diyerek aba altından değnek gösteriyordu.”

Deyim Nedir
Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına “deyim (tabir)” denir.

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Bu deyimler Türk halkının yaşam biçimini, dünya görüşünü ve kültürünü yansıtmaktadır.

Önceki İçerikKuyu İle İlgili Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerikTavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here