Tayfanın Akıllısı Geminin Dümeninden Uzak Durur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tayfanın akıllısı, geminin dümeninden uzak durur, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tayfanın akıllısı, geminin dümeninden uzak durur.
Hayatını kendi bilek gücüyle kazanan akıllı işçi, beceremeyeceği yönetim işine el atmaz. Bilir ki böyle bir davranışı, kendisininde başkalarınında yıkımına yol açar.

Kısaca anlamı : “akıllı işçi, beceremeyeceği yönetim işine el atmaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Fabrika’da ki işçiler yönetimi beceremeyen kişilere karşı grev yaptıklar.

Açıklama ve kompozisyon : Kendini bilen, sorumluluk sahibi, akıllı kişi altından kalkamayacağı, beceremeyeceği işlerin idaresinden uzak durmaya çalışır. O bilir ki, bunun aksine bir hareket hem kendini, hemde başkalarını zarara uğratır. Akıllı işçi, beceremeyeceği yönetim işine el atmaz.

O işe karışırsa, kendisininde başkalarınında başına büyük sıkıntı açacağını bilir. Hayatını kendi bilek gücüyle kazanan akıllı işçi, beceremeyeceği yönetim işine el atmaz. Bilir ki böyle bir davranışı, kendisininde başkalarınında yıkımına yol açar.

Kendini bilen, sorumlu, akıllı kişi, başaramayacağı ve başarısız olamayacağı şeylerin yönetiminden uzak durmaya çalışır. Aksine, bir hareketin hem kendisine hem de başkalarına zarar verdiğini bilir. Akıllı işçi yapamayacağı yönetim işini üstlenmez.

İşin içine karışırsa, başkalarında kendisi için büyük sorun yaratacağını biliyor. Hayatını kendi bilek gücüyle kazanan akıllı işçi, yönetemediği yönetim işini üstlenmez. Böyle bir davranışın başkalarının kendi içinde yok olmasına yol açtığını biliyor.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAbayı Yakmak Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikAnaliz Nedir Hakkında Kısa Bilgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here