Teşbihte Hata Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Teşbihte (temsilde) hata olmaz, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Teşbihte (temsilde) hata olmaz.
Kimi şeyler benzetmesiz anlatılamaz. Anlatılsa bile fazla etkili olmaz. Yeri geldiği zaman çirkin, kaba bir benzetme ile anlatıma daha etkili bir hava verilmesi, saygısızca bir davranış değildir. Kimse bundan alınmamalıdır.

Kısaca anlamı : “Yeri geldiği zaman çirkin, kaba bir benzetme ile anlatıma daha etkili bir hava verilmesi saygısızca bir davranış değildir, kimse bundan alınmamalıdır

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Teşbihte Hata Olmaz tam yerinde örnek verdiniz. Sadece katır gibi inatçı biridir.

Açıklama ve kompozisyon : Kimi zaman yapılan benzetmeler çirkin ve kabada olsalar söze güç katmak için yapılırlar. Dolayısıyla bunların söz arasında kullanılmasından kimse alınmamalıdır. Kimi şeyler benzetmesiz anlatılamaz.

Anlatılsa bile fazla etkili olmaz. Yeri geldiği zaman çirkin, kaba bir benzetme ile anlatıma daha etkili bir hava verilmesi, saygısızca bir davranış değildir. Kimse bundan alınmamalıdır.

Bazen metaforlar, çirkin ve pürüzlü olsalar bile, kelimeye güç katmak için yapılır. Bu nedenle, hiç kimse bu kelimelerin kullanımından alınmamalıdır. Bazı şeyler benzetmeden tarif edilemez.

Söylese bile, çok etkili olmayacaktır. Yerine söz konusu olduğunda çirkin, kaba bir benzetmeyle anlatımına daha etkili bir atmosfer vermek saygısız değildir. Kimse bundan alınmamalıdır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikRomen Rakamları 1’den 60’ye kadar
Sonraki İçerikÖlmek Üzere Olan Bunu Verirken Sevdiklerini İster

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here