Tevekkelin (Tevekküllünün) Gemisi Batmaz (Eşeğini Kurt Yemez) İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tevekkelin (tevekküllünün) gemisi batmaz (eşeğini kurt yemez), atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tevekkelin (tevekküllünün) gemisi batmaz (eşeğini kurt yemez).
Üzerine düşen ve ihtiyaç duyulan tedbirleri aldıktan sonra daha fazla titizlik göstermeyip sonucu Allah’ın taktidirine bırakan kimse rahat eder. Gelecek kaygısı çekmez.

Kısaca anlamı : “Tedbirini aldıktan sonra fazla titizlikten uzak duran, her şeyi artık Yüce Allah`a bırakıp boyun eğen kimsenin malına, işine zarar gelmez.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Dedem bize nasihat ederken Tevekkelin (tevekküllünün) gemisi batmaz (eşeğini kurt yemez) sözünüde kulladı.

Açıklama ve kompozisyon : Tedbirini aldıktan sonra fazla titizlikten uzak duran, her şeyi artık yüce Allah’a bırakıp boyun eğen kimsenin malına, işine zarar gelmez. Üzerine düşen ve ihtiyaç duyulan tedbirleri aldıktan sonra daha fazla titizlik göstermeyip sonucu Allah’ın taktidirine bırakan kimse rahat eder. Gelecek kaygısı çekmez.

Kimsenin mülkiyeti veya işi, tedbirini aldıktan sonra titizlikten uzak kalan, her şeyi Yüce Allah’a bırakarak kimseye zarar vermez. Gerekli önlemleri aldıktan sonra, daha fazla özen göstermeyen ve sonucu Allah’ın dokunuşuna bırakan kişi rahattır. Gelecek hakkında endişelenmiyor.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAcı Soğuk Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikNapolyonun Dünyaya Başkent İçin Düşündüğü Şehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here