Tok Açın Halinden Bilmez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tok, açın halinden bilmez (ne bilir, anlamaz) (Var ne bilsin yok halinden), atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tok, açın halinden bilmez (ne bilir, anlamaz) (Var ne bilsin yok halinden).
Varlığı yerinde ve refah içinde yaşayan kimseler, yoksulların ne büyük geçim sıkıntısı içinde bulunduklarını bilmezler. Kimi konulara ait bilgiler ancak tecrübe ile öğrenilir. Birşey bilmek için onu yaşamak gerekir.

Kısaca anlamı : “Varlıklı olanlar, yoksulların ne büyük geçim sıkıntısı içinde bulunduklarını bilmezler.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :  ‘’Tok olan insan, karnı aç olan insanı anlamaz ve bilmez.

Açıklama ve kompozisyon : Varlıklı olanların hayatı oldukça kolaydır. Yoksul olanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Çünkü yoksul olan büyük bir geçim sıkıntısıyla karşı karşıyadır. İhtiyaç olan şeyleri alamaz. Toklar, açı doyurmak bir yana, onların elindeki bir ekmek kırıntısını bile kapma derdine düşmüş. Kimse kimseyi anlamaz hale gelmiş. Afrikada açlıktan ölen çocuk, hiç kimsenin umurunda değil. Para içinde yüzen, sıradan bir insanın bir yıllık kazancı kadar parayı bir günde israf eden, boşa tüketen kişi, beş kuruşluk hayır yapmayı çok görüyor ve onu zarardan sayıyor. Bu da, fakirin gittikçe fakirleşmesine, açın her gün daha fazla zayıflayıp erimesine, güçsüzleşmesine sebep oluyor.

Nasrettin Hoca daldan düşünce herkes bir şeyler söyler de Nasrettin Hoca bana daldan düşen biri getirin der ya işten aynen durum budur. Yani bir insanın halinden anlamak için onunla benzer duygular yaşamamız gerekir. Yoksa yavan bir acıma duygusundan başka bir şey hissetmeyiz.

Evet arkadaşlar toplum arasındaki bu dengesizlik maalesef ki bizleri insane olma yolundan her geçen gün bir adım daha uzaklaştırıyor. Bizler çevremize karşı daha duyarlı olmalıyız. Elimizdekinin değerini bilmeli ve insanlara yardım etmeliyiz. Son olarak şunu da söylemeliyim ki bizler her ne kadar dediklerimizi yapsakta empati kurmakta zorlanırız. Tam olarak ne düşündüklerini, hislerini anlamamız zordur. Onları tam olarak anlamak için onların yaşadığı hayatın bir parçası olmalıyız.

Sonuç olarak tok olmak yediği önünde yemediği arkasında olmak demektir. Bu durumda olan insan da açları düşünmez. Onların neler çektiğini hakiki olarak bilemez. Birkaç saat aç kalmaları gerek ki o zaman açlığın ne kadar zorlu bir şey olduğunu fark edebilsinler. Hayatında hiç açlık yaşamamış birinden açın halini anlamasını beklemek çok manasızdır. Anlayacağınız zor ve sıkıntılı durumlar insanların başına geldiğinde ancak onu yaşayanların neler çektiğini anlayabilirler.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAçığa Çıkarılmak (Alınmak) Ne Demektir
Sonraki İçerikAçığa Vurmak Anlamı Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here