Türk ile ilgili Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Türk kelimesi ile ilgili atasözleri hangileridir? veya Türk cümlesi olan atasözleri nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber atasözünü derledik.

Atasözleri Türkçe’de “sav” ve “irsal-i mesel” olarak da adlanılır. Türk Dil Kurumu’nun Tanımı: Uzun deneme ve gözlemlere dayanılarak söylenmiş ve halka mal olmuş, öğüt verici nitelikte söz, darbımesel. İslamiyet öncesinde sav, divan edebiyatında irsal-i mesel ya da darb-ı mesel denirdi. Atalardan günümüze kadar ulaşan, belirli bir yargı içeren, söyleyeni belli olmayan (anonim) düz konuşma içinde kullanılan sözlerdir. Atasözleri, halkın yalnızca ortak duygu ve düşüncelerini değil ortak dil zevkini de yansıtır. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

TÜRK İLE İLGİLİ ATASÖZLERİ VE ANLAMLAR

Türkün aklı sonradan gelir.
İnsanımız şöyle düşünür: Türk, bir hadise karşısında ne yapmak gerektiğini önceden kestiremez ve düşünemez. Aradan bir süre geçince doğru olan yol ve yöntemi bulur ve gecikmeli olarak bunu uygular. Fakat bazen iş işten geçmiş olur.

El elin eşeğini türkü çağırarak arar.
Bizim işimize ancak kendimiz canla başla sarılabiliriz. Bir kimsenin sıkıntısına çare bulacak olan kimse, içinden acı duyarak değil, zevk ve eğlencesinden geri kalmayarak bu işi yapar.

Türk karır, kılıcı karımaz
Türk insanı ihtiyarlar ama mücadele gücünden, direnme azminden bir şey kaybetmez.

Önceki İçerikAtatürkün Yerli Malı ile ilgili Sözleri
Sonraki İçerikAdam Olacak Çocuk Bokundan Belli Olur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here