Tuz Ekmek Hakkını Bilmeyen Kör Olur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tuz ekmek hakkını bilmeyen kör olur, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tuz, ekmek hakkını bilmeyen kör olur.
İyilik bilmez, nankör kimseyi ne Allah sever, nede insanlar. İyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kimse bunun cezasını ilgisizlik ve sevgisizlik ile çeker. Toplumda yoksul ve kimsesizlere ekmek yedirip iyilik eden yardımsever insanlar vardır. Bazıları bu yardımın değerini anlayamazlar. İyilik gördüğü kimselere saygısızlık yaparlar. Böyle kişileri Allah’da sevmez.

Kısaca anlamı : “ Halk böyle inanır: İyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kişiyi Tanrı cezalandırır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Bizim orda hep şöyle derle; Tuz, ekmek hakkını bilmeyen kör olur

Açıklama ve kompozisyon : Birinin ekmek yedirip iyilik ettiği kimse, bütün bunlara karşılık üzerinde hakkı bulunan insana karşı nankörlük edip hıyanet içinde olursa başına türlü felaketler gelir. İyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kişinin sonu iyi olmaz. Böyle kişileri Allah’da sevmez.

Halk böyle inanır, iyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kişiyi Allahtanrıcezalandırır. İyilik bilmez, nankör kimseyi ne Allah sever, nede insanlar. İyiliğini gördüğü, ekmeğini yediği kimseye karşı saygısızlık ve hainlik eden kimse bunun cezasını ilgisizlik ve sevgisizlik ile çeker.

Toplumda yoksul ve kimsesizlere ekmek yedirip iyilik eden yardımsever insanlar vardır. Bazıları bu yardımın değerini anlayamazlar. İyilik gördüğü kimselere saygısızlık yaparlar.

Ekmek besleyen ve iyilik eden bir kişi içtenlik ve bunu yapma hakkına sahip olan kişiye karşı davranırsa, ona her türlü felaket gelir. İyiliği gören ve ekmeğini yiyen herkese saygısız ve hain olan kişi iyi bitmez. Allah’ta böyle insanları sevmez.

İnsanlar böyle inanır ve iyilik gördüğü ve ekmeğini yiyen herkese saygısız ve hain olan kişiyi Tanrıça eder. Ne iyi, nankör, ne Tanrı’yı ​​ne de insanları sever. İyilik gördüğüne, ekmeğini yiyen herkese saygısız ve hain olan herkes kayıtsızlık ve sevgisizlik tarafından cezalandırılır.

Toplumda yoksullara ve kimsesizlere ekmek besleyen hayırsever insanlar var. Diğerleri bu yardımın değerini takdir edemez. İyilik gördüklerine saygısızlık ediyorlar.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAçık Fikirli Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikKabartma Kelimesinin Anagramı Bire Bin Katmak Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here