Üvey ile ilgili Deyimler ve Anlamı

Üvey ile ilgili deyimleri ve anlamları. İçinde ve anlamında üvey kelimesi geçen deyimler hangileridir? üvey ilgili Deyimler nelerdir? Üvey sözleri…

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır. Secdem.net

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Üvey evlat gibi tutmak (saymak)
Horlanmak, haksızlık etmek, iyi davranmamak: ‘sanatçıyı üvey evlat sayma huyumuz yine değişmedi.’ -h. Taner.

Üvey evlat muamelesi yapmak
1) dışlamak: ‘bana üvey evlat muamelesi yapıyorsun, beni burunluyorsun.’ -o. Kemal. 2) kötü davranmak.

Kendi kendine gelin güveyi olmak
İlgilinin nasıl karşılayacağını düşünmeden bir işi olmuş bitmiş sayarak sevinmek: ‘kız kardeşi ile mahir daha ortada fol yok yumurta yokken gelin güveyi olmuşlar.’ -h. R. Gürpınar.

İç güveyisinden hâllice
Şaka ‘nasılsın’ sorusuna ‘eh işte, fena değil’ anlamında verilen karşılık.

İç güveyisi girmek
Karısının ailesinin evinde oturmak üzere evlenmek: ‘o, zengin bir eve iç güveyisi olarak girmeye razı olmamış.’ -a. Ş. Hisar.

Güveyi girmek
1) erkek, evlenmek: ‘kostüm yeni, potinler yeni, gömlek yeni. Güveyi mi giriyorsun çapkın?’ -p. Safa. 2) iç güveyisi girmek.

Önceki İçerikAgresif Nasıl Yazılır ve Anlamı
Sonraki İçerikAnaerobik Solunum Nedir Nerede ve Amaçları Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here