Yavru ile ilgili Deyim ve Anlamları

Yavru ile ilgili deyimler ve anlamları. İçinde ve anlamında yavru kelimesi geçen deyimler hangileridir? Yavru deyimi ile ilgili sözler nelerdir?

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır. secdem.net

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Ana baba yavrusu
Nazlı büyütülmüş çocuk.


Ayı yavrusu ile oynuyor
Alay iri ve yetişkin birinin ufak tefek birine, bir çocuğa el şakası yapması veya gücünü onda denemesi karşısında söylenen bir söz.


Çil yavrusu gibi dağılmak
Toplu olarak bulunan insanların her biri bir yana dağılmak: ‘çocuklar çil yavrusu gibi dağıldılar, biz de baştaki boş çadıra gittik.’ -o. C. Kaygılı.


Leyleğin attığı yavru
Çevresinde yeteri kadar ilgi görmeyen kimse: ‘gözlerimi önüme indirmiştim, başım dönüyor, kulaklarım vınlıyordu. Ben, bilhassa ben, leyleğin attığı yavru.’ -o. Kemal.


Yavru atmak
Gebe hayvan yavrusunu düşürmek.

Önceki İçerikAhım Şahım Nasıl Yazılır ve Anlamı
Sonraki İçerikAcısını Çekmek Anlamı Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here