Yorgan İle İlgili Deyimler ve Anlamları

Yorgan ile ilgili deyimleri ve anlamları. İçinde ve anlamında Yorgan kelimesi geçen deyimler hangileridir? Yorgan ilgili deyimler nelerdir? Yorgan sözleri…

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar.

Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.

Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler.)

 • Dokuz yorgan eskitmek (paralamak)
  çok uzun yaşamak.
 • Pire için yorgan yakmak
  pireye kızıp yorgan yakmak.
 • Pireye kızıp yorgan yakmak
  önemsiz bir durum karşısında kızarak kendisine daha büyük zarar verecek davranışta bulunmak.
 • Yatak yorgan yatmak
  ağır hasta olmak: ‘gerçekten yatak yorgan, kolu boynu sargılar içinde, pestil gibi yatıyordu.’ -h. Taner.
 • Yorgan döşek yatmak
  ağır hasta olmak: ‘aksi gibi çamaşırcının ihtiyar kocası o akşam birdenbire hastalanmış, kim bilir kaç derece ile yorgan döşek yatmıştı.’ -r. N. Güntekin.
Önceki İçerikTermitler Nedir Nasıl Oluşur Nerede Yaşarlar
Sonraki İçerikKekik Bitki mi Sebze mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here