Yurt Sevgisi ve Vatan ile ilgili Başlayan Deyimler ve Anlamları

Yurt Sevgisi ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Yurt sevgisi ve Vatan kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

 • Yersiz yurtsuz kalmak
  1) barınacak bir yeri bulunmamak, oturacak yeri olmamak: ‘dünya üzerinde yersiz yurtsuz kalmış iki arkadaş.’ -r. H. Karay. 2) bütün varlığını yitirip çok zor durumda olmak: ‘vaktiyle bir mahalle halkını barındıran hanların, bir çarşı teşkil eden dükkânların sahibi şimdi yersiz, yurtsuz kalmıştır.’ -a. Ş. Hisar.
 • Yurt edinmek (tutmak)
  bir yeri kendisine, ailesine yurt olarak kabul etmek, vatan tutmak.
 • Yeri yurdu belirsiz olmak
  belli bir yeri olmamak.
 • Vatan tutmak
  yurt edinmek: “vatan tutup bu yerlerde kalınmaz / illeri var bizim ile benzemez” -karacaoğlan.
Önceki İçerikAynı Kelimesinin Zıt (Karşıt) Anlamı
Sonraki İçerikAerob Organizma Nedir Ne Yapar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here