Atların nasıl uyuduğunu birçoğumuz hiç görmemişizdir. Görseydiniz de büyük ihtimalle gözlerinize inanamazdınız. Bu nedenle atların uyuma şekli, veya atlar ayakta da uyuyabilirler mi gibi sorularla karşılaşıyoruz. Bu araştırmaların temelinde yatan merakın nedenini sizler için araştırıp derledik. Atlar bazı istisnalar haricinde, ayakta uyurlar. İnsanların çoğu genellikle günde 24 saatin 8 saatini uyuyarak geçirir. Fakat atlar gün boyunca kısa süre dinlenirler.

Evcilleştirilmeden önce atlar vahşi doğada yaşıyor ve çiftlik ya da ahır gibi korunaklı ortamlar bulamıyordu. Atların güçlü pençeleri ya da sivri dişleri de olmadığı için, avcılara karşı son derece savunmasızdılar. Bu yüzden atlar için tehlikelerden korunmanın en iyi yolu dörtnala kaçmaktır!

Atlar uyuduklarında yatıyor olsalar, tehlikeyi ortaya çıkaran vahşi bir hayvandan kaçmak için önce ayağa kalkmakla uğraşacaklardı. Bu süre, bir atın vahşi bir hayvan tarafından avlanması için yeterli olabilecek bir süredir. Atlar bu süreyi heba etmeden, tehlikelerden hemen kaçmaya hazır bir halde kalabilmek için ayakta uyumaktadırlar ve bu alışkanlıkları evcilleştirilseler bile devam etmektedir. Atların yatmak için harcadıkları enerji ayakta durmak için harcadıkları enerjiden daha fazladır.

Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi at başta olmak üzere diğer benzeri memelilerin ayakta uyumasının temel nedeni yatmak için harcadıkları enerjinin ayakta kalmak için harcadığı enerjiden daha fazla olmasıdır. Buna benzer bir şekilde inekler de ayakta uyurlar ve yine ineklerin fiziki yapıları buna daha uygundur.

Önceki İçerikMevlana Hürriyet – Esaret ile ilgili Sözleri
Sonraki İçerikİki Hafta Sonra Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here