Boks Ringleri Niçin Dört Köşelidir

Bilindiği gibi, “ring” kelimesi, İngilizcede daire, halka anlamındadır. Parmağa takılan yüzüğe bile bu nedenle “ring” denilir.

Aslında geçmişte profesyonel boksta, boksörler grup halinde, kasabadan, kasabaya dolaşır, oradaki yerli boksörlerle maç yaparlardı.

Boks yapılacak alana seyirciler daire şeklinde yerleştirilir, en önde oturanlara alanı çevreleyen ip tutturularak, başkalarının boks yapılacak yere girmeleri önerilirdi. Ayrıca sahnedeki boksöre meydan okuyan biri kafasını bü ipe çarparak dövüşmek istediğini belirtirdi.

Seyirci miktarı artınca bu usulü uygulamak zorlaştı. Yere dikilen kazıklara ip bağlanarak boks yeri belirlenmeye başlandı. Tabii ki bu iş için en uygun şekil kare idi.

Boks yapılan yerlerin dünyanın her yanında kare olmasına rağmen “ring” diye adlandırılmasının hikâyesi işte bu!

Boks Ringi Ölçüleri

Boks ringi ile ilgili vereceğimiz bilgiler, AIBA tarafından onaylanıp belirlenen kurallar üzerinden hazırlanmıştır. Aynı zamanda yazı içeriğimizde yer alan bilgiler ise yine AIBA kaynaklı olmaktadır.

Ring boyutu, köşelerinden itibaren 610 cm olmalıdır. Ringin dışında kalan tüm kenarların baz alındığı zaman ise ölçü her iki taraftan 85 cm eklenerek toplam 780 cm olmalıdır.

Ring yüksekliği ise yerden itibaren 100 cm olmalıdır. Ayrıca köşelerde bulunan direklerin de ring zemininden itibaren 132 cm olması gerekmektedir.

Dövüşün yapılacağı ring platformunun güvenli olacak şekilde tasarlanması ve herhangi bir engel unsuru olacak bir pürüz olmamalıdır. Platformun toplam büyüklüğü 780 cm olmalıdır. Dört ayrı köşe direğine ve boksörün sakatlanmamasını sağalayacak şekilde köşe direkleri yastıkla kaplanmış olma zorundadır.

Önceki İçerikHz Ali’nin Çoçuk Eğitimiyle İle ilgili Sözleri
Sonraki İçerikBeyin Tümörlerinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here