Diyanet Almanya Cuma Namazı Vakitleri ve Saatleri 2023

Almanya’da yaşayan müslüman kardeşlerimizin en çok merak ettiği veya takip ettiği konulardan biride cuma namazı saat kaçta okunuyor? Biliyorsunuz ki Ülke ve şehir olmakla beraber saat değişikliği bulunmaktadır. Bu nedenle Almanya ezan vakitleri’de değişmektedir. Diyanet işleri başkanlığının verdiği en doğru verileri ile Almanyada namaz saatlerini burada takip edebilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz Almanyanın il ve ilçelerinin namaz vakitleri görebilirsiniz.

Cum‘a (cumua, cumaa) “toplamak, bir araya getirmek” anlamındaki cem‘ kökünden isimdir. Cuma namazı, Mekke`den Medine`ye hicret esnasında farz kılınmıştır. Cum’a günü öğlen namazı vakti içinde bir hutbeden sonra cemaatle ve cehren kılınan iki rekat farz-ı ayn namaz. Cum’a namazı, herhangi bir şartının eksik olması dolayısıyla terk edilmesi tavsiye edilen bir durum değildir.

Cuma namazı kılınışı: 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır.

Geleneksel uygulamada cuma için ezan okunduğunda camilere gidilerek öğle namazında olduğu gibi, dört rekat namaz kılınır. Daha sonra cami içinde bir ezan daha okunur. Minberde cemaata karşı bir hutbe okunur. Bu hutbeden sonra kamet alınarak cumanın iki rekat farzı cemaatle aşikare okuyuşla kılınır. Sonra yine başlangıçta olduğu gibi dört rekat namaz kılınır. Bu da cuma namazının son sünnetidir.

Önceki İçerikTarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon
Sonraki İçerikil il Cuma Saati / Bugün Cuma Namazı Saat Kaçta 27 Ocak 2023

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here