Dünyanın Büyük Çölleri Nerdedir ve Hangileridir

Arabistan Çölü Arabistan : Arabistan Çölü ya da Arap Çölü, Batı Asya’da bulunan bir çöldür. Yemen’den Basra Körfezi’ne ve Umman’dan Ürdün ve Irak içlerine kadar uzanan geniş bir alanı kaplar. 2.330.000 km² alanı ile Arap Yarımadası’nın çoğunu kaplayan bir alana sahiptir.


Atacama Çölü şili : Atacama Çölü, Şili’nin kuzeyinde bulunan dünyanın en kurak sıcak çölüdür. Batısında Büyük Okyanus bulunur. Kuzeyde Peru, doğuda ise Bolivya ve Arjantin sınırlarını oluşturur. Atacama; And Dağları’nın yağmur gölgesinde kalır ve doğu rüzgârları kuru olup çok az yağış getirir


Büyük Avustralya Çölü Batı Avustralya : Büyük Victoria Çölü, Güney Avustralya ve Batı Avustralya’da yer alan ve seyrek nüfusa sahip bir çöldür. Büyük Victoria Çölü, Avustralya’da bulunan en büyük çöldür. Çöl doğudan batıya yaklaşık 700 km genişliğindedir ve 348.750 km² alanı kaplamaktadır.


Büyük Sahra Çölü Orta/Kuzey Afrika : Sahra ya da Büyük Sahra; Afrika’nın kuzeyinde yer alan, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde bir çöl. Dünyanın en büyük sıcak çölüdür. Antarktika ve Arktik’in ardından en büyük üçüncü çöldür. Yaklaşık olarak Afrika’nın %30’u kadardır.


Gobi Çölü Moğolistan : Gobi Çölü, Orta Asya’da, Moğolistan Cumhuriyetinin güneyi ve Çin’e bağlı Sin-Kiang ve Kansu eyaletlerinin yakınlarındaki bölgeleri de içine alan geniş çöl. Etrafını kayalık sıradağlar çevirmiştir. Güneyde Altun Dağ, Bei ve Yin Dağları, batıda Tanrı Dağları, kuzeyde Altay ve Hangay Dağları yer alır.


Kalahari Çölü Güney Afrika : Kalahari Çölü, Afrika’nın Güneyinde, 22° ile 28° Güney enlemleri, 19° ile 24° Doğu boylamları arasında yer alan yarı çöl plato alanı. Bölgenin yüzölçümü 900.000 km²’ye kadar varır.


Mojave Çölü Güneybatı Amerika : Mojave Çölü, ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin güneydoğusunun büyük bir bölümü ile orta bölümlerinin küçük bir parçasını işgal etmekle beraber; Güney Nevada’nın, Güneybatı Utah’ın ve Kuzeybatı Arizona’nın küçük bir alanını kaplar. Mojave’de en yüksek irtifa 610 metredir, bu sebeple Mojave genellikle en yüksek çöl olarak bilinir. Fakat tezat bir şekilde Kuzey Amerika’daki en alçak çöl irtifası (-86 metre) Mojave’nin bir parçası olan meşhur Death Valley’de ölçülmüştür. Arazinin yüzölçümü 124.000 kilometrekaredir.


Namib Çölü Güneybatı Afrika : Namibya ya da resmî adıyla Namibya Cumhuriyeti (İngilizce: Republic of Namibia; Almanca: Republik Namibia; Afrikaans: Republiek van Namibië), eski adıyla Güney Batı Afrika, batı sınırı Atlantik Okyanusu olan güney Afrika’da bir ülkedir. Kuzeyinde Zambiya ve Angola, doğusunda Botsvana, güney ve doğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti ile sınır paylaşmaktadır. Zimbabve ile sınırı olmamasına rağmen, Zambezi Nehri’nin 200 metreden daha az bir kısmı iki ülkeyi en yakın noktalarında ayırır. Namibya Kurtuluş Savaşı sonrasında, 21 Mart 1990 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını kazandı. Başkenti ve en büyük şehri Windhoek’tir. Namibya Birleşmiş Milletler (BM), Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC), Afrika Birliği (AU) ve İngiliz Milletler Topluluğu’na üye bir devlettir.


Painted Desert Güneybatı Amerika : Boyalı Çöl (İngilizce: Painted Desert), Kuzey Amerika kıtasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan çöl arazisi.

Önceki İçerikKur’anı Kerim’de Yorum ile ilgili Ayetler
Sonraki İçerikVarikosel Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here