Kuşlar Neden Islanmazlar

Kuşlar gagalarında ürettikleri yağı alarak tüylerine sürer. Bu da suyun yağı geçerek tüylere ulaşmasını engeller. Eğer bir kuş tüyünü mikroskop altına alır ve incelersek, karşımıza olağanüstü bir yapı çıkar. Tüylerin ortasında hepimizin bildiği uzun ve sert bir boru bulunur. Bu borunun her iki tarafından yüzlerce tüy çıkar.

Boyları ve yumuşaklıkları farklı olan bu tüyler, kuşa aerodinamik özellik kazandırır. Ancak daha da ilginç olanı, bu tüylerin herbirinin üzerinde de ‘tüycük’ denilen ve gözle görülemeyecek kadar küçük tüylerin bulunmasıdır.

Tüycüklerin üzerinde ise ‘çengel’ adı verilen minik kancalar vardır. Bu kancalar sayesinde her tüycük birbirine bir fermuar mekanizması gibi tutunur. Çengeller herhangi bir şekilde birbirinden ayrılırsa, kuşun bir silkinmesi veya daha ağır hallerde gagasıyla tüylerini düzeltmesi eski haline dönmesi için yeterlidir.

Bununla birlikte, tüyleri ıslandığında hava cepleri suyla dolabilir ve bir kuşun sıcaklığı hızla düşerek onu hipotermi riskine sokabilir. Küçük kanatlılar, büyük kanatlılara göre daha yüksek yüzey-hacim oranına sahiptir, bu da ısıyı daha çabuk kaybedecekleri anlamına gelir. Ayrıca daha küçük enerji rezervlerine sahiptirler ve bu nedenle daha fazla risk altındadırlar.

Tüylerin bakımı için kuyruklarının dibinde bulunan yağ keselerini kullanırlar. Gagalarıyla bu yağdan bir miktar alarak, tüylerini temizler ve parlatırlar. Bu yağ, yüzücü kuşlarda suyun içinde veya diğerlerinde yağmur altındayken suyun deriye ulaşmasına engel olur. Dahası kuşlar tüylerini kabartarak, soğuk havalarda vücut ısılarının düşmesini engelleyebilirler. Sıcak havalarda ise tüylerini vücutlarına yapıştırmaları, vücutlarının serin kalmasını sağlar.

Kuşların Yağmura Karşı Aldığı Önlemler
Pek çok kuş, tüylerini suya dayanıklı bir yağ tabakasıyla da temizleyebilir. Gagalarını kuyruklarının dibinde bulunan yağ bezlerine sokar ve sonra yağı gagalarıyla vücutlarına yayarlar.

Şiddetli yağmurda kuşlar, vücutları dik ve başları gagaları yağmura dönük olacak şekilde çekilerek klasik bir duruş sergileyeceklerdir. Bu konum, yağmur damlalarının vücutlarıyla temasını en aza indirmenin yanı sıra olabildiğince fazla enerji tasarrufu yapmalarına ve yağmur damlalarının üzerlerinden kaymasına olanak tanır. Sadece ısınmak için değil aynı zamanda yağmurun onlara çarpmasını önlemek için bir araya toplanmış kuşları da görebilirsiniz

Önceki İçerik2024 Hicri Yılbaşı ve Aşure Günü Ne Zaman
Sonraki İçerikBelgisiz Kelimenin Zıt – Karşıt Anlamı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here