Udumbara Çiçeği Meyvesi Bitki mi Sebze mi

Udumbara çiçeği, ağaçların dallarında, meyvelerin ve çiçeklerin üzerinde parazit olarak yetişen bir çiçek türüdür. Youlan Paulo adı ile de de bilinen bu çiçek, çapı 7 mm gövdesi 1 mm olan çok küçük bir çiçektir. Aynı zamanda üzerinde yaşadığı ağacın meyvesinin içinde yetiştiği için gözle görülmesi çok zordur.

Meyveler ile sebzeler arasındaki farkı tespit edebilmek için, sebze tanımı üzerinden değil, meyve tanımı üzerinden gitmek gerekir. Bunu yapmak için çok basit bir test uygulayabilirsiniz: Eğer yediğiniz şeyin içerisinde üreme amacıyla, döllenmiş hücreler (çekirdekler) varsa, bir meyve yiyorsunuz demektir. Eğer yoksa, muhtemelen yediğiniz şey bir sebzedir.

Ancak bilim insanları, yani botanistler, sebze-meyve ayırımını böyle yapmıyorlar.
Onlara göre meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumlan bulunan yiyecektir. Bu tanıma göre kayısı, şeftali, üzüm, taze fasulye, domates, salatalık (hıyar) ve benzeri gıda maddeleri teknik olarak meyvedir.

Meyve ve Sebze Arasındaki Temel Farklar

  • Her şeyden önce meyveler tohum ihtiva eder. Genellikle meyvenin ortasında yer alan çekirdek dediğimiz şey, bitkinin tohumudur. Çilek gibi bazı meyvelerde tohumlar meyvenin üzerinde de olabilir. Sebzeyle meyvenin en önemli ayrım noktası budur.
  • Meyve, temelde çiçekli bitkilerin olgunlaşmış tohumluğudur. Oysa sebzeler bitkinin yenebilir diğer parçalarıdır.
Önceki İçerikAltışar Kişilik 2 Takımın Elle Oynadığı Top Oyunu Nedir
Sonraki İçerikŞapkası dar Gelen Başım Büyük Sanır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here