Ak pak Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Ak pak” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Ak pak” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

İkilemelerde genellikle ayrı yada bitişik yazılmaları konusunda kararsız kalınır. Bembeyaz, temiz, parlak derken kullanılan bu ikileme bazende saçı sakalı ağarmış anlamında kullanılır.

Bu kelime genellikle ” akpak, akbak, ak bak” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Ak pak” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Ak pak” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

akpak (Yanlış kullanım)

akbak (Yanlış kullanım)

ak bak (Yanlış kullanım)

ak pak ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Ak pak gerdanı, bileziklerle dolu kolları ile görürüz Fahriye Abla’yı.” – Necati Cumalı

Önceki İçerikDüzenli Botoks Uygulamalarının Bir Yararı Var mıdır
Sonraki İçerikArka Kelimenin Zıt – Karşıt Anlamı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here