Akıllı uslu Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Akıllı uslu” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Akıllı uslu” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Dengeli olan anlamında kullanılan akıllı uslu ikilemesi, mecazi anlamda akıllı olarak, yaramazlık etmeyerek anlamına da gelmektedir.

Bu kelime genellikle ” akıl almazlık “ şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Akıllı uslu” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Akıllı uslu” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Akıllıuslu (Yanlış kullanım)

Akıllı uslu ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“Haşarı bir iptidai talebesinden akıllı uslu bir hafız çıkmıştı.” – Reşat Nuri Güntekin

Önceki İçerikBotoks ne Amaçla Kullanılır
Sonraki İçerikYavru Balina Kaç Metre Doğar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here