Alavere Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Alavere” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Alavere” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Alavere kelimesi şu anlama gelir : Bir şeyin elden ele geçmesi. Bir şeyi elden ele vererek aktarma. Kargaşalık. Vapurlarda bu biçimde taşıma işi için bordalarda kurulan basamaklı iskele anlamına gelir.

Süs taşı olarak kullanılan, mor renkte bir kuvars türü anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “elevere, alevere, alavera, ala vere” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Alavere” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Alavere” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

elevere (Yanlış kullanım)

alevere (Yanlış kullanım)

alavera (Yanlış kullanım)

ala vere (Yanlış kullanım)

alavere ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Karpuzları alavere ile mavnadan sergiye taşıdılar.

Önceki İçerikBabacan Kelimesinin Zıt (Karşıt) Anlamı
Sonraki İçerikKimse ile ilgili Deyim ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here