Bursalı Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Halk arasında birçok kelime kullanırız. Ama bazen nasıl yazıldığı bilinmemektedir. Bursalı” kelimesinin nasıl yazılacağını merak ediyorsanız yalnız değilsiniz! Çoğunlukla yanlış kullanılan Bursalı nasıl yazılır? İnsanların hangi şehirden oldukları yazılırken, -li yapım eki isimden yeni bir isim üretir ve isimle kaynaşan bu ek üstten kesme (apostrof) ile ayrılmaz.

Bugün gerek sosyal medya paylaşımlarında gerekse internette yer alan metinlerde bu sıfat tamlamasıyla ilgili ne denli yazım yanlışları yapıldığı hemen göze çarpmaktadır. Bu kelime genellikle Bursa’lı şeklinde yanlış yazılmaktadır.

“Bursalı” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Türk Dil Kurumu’nun yanı sıra bu başlık altından da “Bursa’lı” şeklinde yazılması hatalı olup, kelimelerinin Bursalı” şeklinde yazılması gerekir. Kelimenin diğer yazım şekilleri yanlıştır. Lütfen Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim. Doğru kullanımı Bursalı” şeklinde olmalıdır.

Bu sözcüğün doğru yazımı ve örnek cümlelerde kullanımı hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Doğru yazımı:

Bursa’lı (Yanlış kullanım)

Bursalı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Okulda Bursalı bir arkadaş edindim.

Önceki İçerikKulağa Su Kaçmasının Riskleri Nelerdir
Sonraki İçerikBirlik Beraberlik Dayanışma ile ilgili Deyimler ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here