Ağrı Sızı Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Ağrı sızı” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Ağrı sızı” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Rahatsızlık veren acı, sancı anlamında kullanılan bir ikilemedir. Bitişik yazılarak hata yapılır ancak bu ikileme ayrı yazılmalıdır.

Bu kelime genellikle “ağrısızı “ şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Ağrı sızı” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Ağrı sızı” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Ağrısızı (Yanlış kullanım)

Ağrı sızı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Kaza sonrası bu kadar ağrı sızı çekmesi normal, yakında iyileşecektir.

Önceki İçerikBotoks ile Yüz Kırışıklıklarının Tedavisi
Sonraki İçerikDeğirmen ile ilgili Deyim ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here