Aparmak Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Aparmak” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Aparmak” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Aparmak kelimesi şu anlama gelir : Alıp götürmek, gizlice almak, alıp kaçmak, çalmak anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “ağparmak” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Aparmak” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Aparmak” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Ağparmak (Yanlış kullanım)

Aparmak ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“Sözü geçen para ehemmiyetsiz bir şeydi ve müdür muavini, onu çok ustalıkla aparmıştı.” – Haldun Taner

Önceki İçerikBeşeri Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikMiras İle İlgili Deyimler ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here