Astronomi Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Astronomi” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Astronomi” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Astronomi kelimesi şu anlamlara gelir : Gök bilimi anlamına gelen astronomi kelimesi halk arasında çokca yanlış yazılır. Dilimiz söylendiği gibi yazılan bir dil olduğu için yabancı kökenli kelimelerde bu sorun çıkar.

Bu kelime genellikle “Astronomi” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Astronomi” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Astronomi” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Astıronomi (Yanlış kullanım)

Astronomi ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Astronomi alanında eğitimlere katılarak çok önemli bilgilere sahip oldu.

Önceki İçerikBoğmaca Belirtileri Nelerdir
Sonraki İçerikAşağılık Kelimenin Zıt – Karşıt Anlamı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here