Ayak Diremek Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Ayak diremek” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Ayak diremek” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Ayak diremek kelimesi şu anlama gelir : Bir düşünceyi, bir davranışı sonuna kadar sürdürmek, kendi tutumundan şaşmamak anlamına gelir.

Bu kelime genellikle “ayakdiremek “ şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Ayak diremek” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Ayak diremek” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Ayakdiremek (Yanlış kullanım)

Ayak diremek✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“İnek sütü içmemekte hep böyle ayak direyecek misiniz?” – Nazım Hikmet

Önceki İçerikBağımlı Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikYemin İle İlgili Deyimler ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here