25 C
İstanbul
25.9 C
Ankara
26 C
Konya
6 Temmuz Pazartesi 2020

Cuma Namazına Nasıl Niyet Ederiz

- Advertisement -
- Advertisement -

Cuma gününün özelliklerinden biri ve en önde geleni Cuma namazıdır. Cuma namazı müstakil bir farz-ı ayn olup namazların en faziletlisidir. Her hafta cuma günü müslümanlar cemaatle namaz kılarlar. Peki Cuma Namazın Kılınış Niyeti Nasıl Yapılır ? Veya Cuma günü namaza başlarken nasıl niyet alınır ? sorusunu kaçımız ne kadar biliyor. Din-i Celil-i İslam’ın en mühim alametlerinden biri olan Cuma Namazına ve içerisinde bu namazın ifa edildiği Cuma gününe azamî derecede ehemmiyet vermek, bu günün başından sonuna kadar elimizden geldiğince gayret göstermek ve mümkün olduğunca uyanık olmaya çalışmak lazımdır. Cuma namazı ancak cemaatle kılınan bir namaz olup münferiden, yani tek başına kılınamaz.

Cuma namazı Kaç Rekattır Şartları
Cuma namazı, dördü ilk sünnet, ikisi farz ve dördü de son sünnet olmak üzere on rek’attır. Cuma namazının vakti, öğle namazının vaktidir. Dolayısıyla öğle vaktinden önce veya sonra kılınması durumunda sahih olmaz. Öğle namazı ve “Namazın Şartlan” bölümünde anlatılan şartlar cuma namazı için de geçerlidir. Cuma namazı o günkü öğle namazının yerini tutar. Cumanın farzı iki rekattır. Farz olduğu, Kitap, Sünnet ve icmâ ile sabittir. Hanefîlere göre farzdan önce dört ve sonra da dört rekat sünnet kılınır. Cuma namazının özelliklerinden birisi de namazdan önce hutbe okunmasıdır. Bununla birlikte, Cuma namazını kılmaları halinde geçerli olup, ayrıca öğle namazı kılmaları gerekmez.

Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağırıldığınızda, alışverişi bırakıp Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” buyurmaktadır (Cum’a, 62/9).

Cuma Namazında Nasıl Niyet Getirilir?
Cami imamı Allah’u Ekber dedikten sonra cemaatte şöyle niyet eder. (Niyet ettim Allah rızası için bu günün cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama,)(ALLAHÜ EKBER) diye niyet edilir.

“Niyet ettim cuma namazının ilk sünnetini kılmaya”

“Niyet ettim cuma namazının farzını kılmaya”

“Niyet ettim cuma namazının son sünnetini kılmaya”

Bundan sonra biri 4, diğeri 2 rek`at olarak kılınan iki namaz daha vardır ki, bunlar Cuma ile ilgili değildir. Kılınan bu namazın ismi, Zuhr-i âhirdir. Niyet şöyle yapılır:

Kürtçe Cuma Namazına Nasıl Niyet Edilir.
Cami imamı Allah’u Ekber dedikten sonra cemaatte şöyle niyet eder. (Yarabbi mı niyete dı rıkat nımija cum’a semı farza bıkım cumaat Allah’u Ekber) denir.

Cuma Namazının Kılınışı
Öncelikle, Cuma namazının dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu kılınan sünnet namazı, öğlen namazının ilk sünneti gibi kılınır. Bu namazı cemaatte yer alan her Müslüman bireysel olarak kılar ve sessizce Müezzin Efendinin seslenişi beklenir.

Sonra, cami içerisinde Müezzin tarafından sadece cami cemaatının duyabileceği kadar bir sesle ikinci ezan okunur ve akabinde imam hutbeye çıkarak Hutbesini okunur. Hutbe okunduktan sonra, müezzin tarafında kamet getirilir ve cemaat İmama tabi olur ve Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

Daha sonra ise bütün cemaat Cuma namazının iki rekatlık farzını imam ile beraber kılarlar. Sonra, dört rekattan oluşan Cuma namazının 4 rekatlık son sünneti kılınır. Bu son sünnetinde kılınış şekli ve usulü ilk sünnet gibidir.

Bundan sonra, ‘Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya’ diye niyet ederek, aynen öğle namazının farzının kılınışı gibi zuhr-i ahir dediğimiz namaz kılınır.

Bu önemli namaza niyeti şöyle yapmak daha uygun olacaktır; Niyet ettim 4 rekat zuhr-i ahir kılmaya.

Daha sonra ise, iki rekat sünnet namazı kılınır.

Bu namaza niyet ettim öğlen namazının 2 rekat son sünnetini kılmaya denir ve öğlen namazının son iki sünnetin kılınır.

Son olarak ta Müezzinin yönlendirmesi ile Ayet-el-kürsi ve tesbihler okunur, yani tespihat yapılır, dua edilir ve cemaat dağılır.

Cuma Namazının Vücûbunun Şartı Yedidir:
1.Erkek olmak, (Kadın ve hünsâ olmamak.)
2.Hür olmak, (Esir veya hapis olmamak.)
3.Mukim olmak, (Seferî olmamak.)
4.Sıhhatli olmak, ( Namaza gidemeyecek kadar hasta olmamak.)
5.Gözleri sağlam olmak, (Âmâ olmamak.)
6.Ayakları sağlam olmak, (Kötürüm olmamak.)
7.Namaza gitmeye mâni ve gitmemeyi mübah kılan bir özrü bulunmamak. (Düşman korkusu, şiddetli yağmur, çamur gibi şeyler cumaya mâni hallerdir.)

Cuma Namazının Sıhhatinin Şartı Altıdır:
1.Cuma namazı kılınacak yer, şehir olmak, (izin ve berât verilen köylerde de kılınabilir),
2.Emir veya vekilinin kıldırması,
3.Öğle namazı vaktinde kılınması,
4.Cemaatin huzurunda hutbe okumak,
5.İmamdan başka üç kişi bulunmak,
6.Cuma kılınan yer herkese açık olmak

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Rüyada Zikir Görmek İslami Açıklaması

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : ZİKİR: Rüyada Allah (C.C) Hazretleri'ni zikir eden kimseleri görmek veya bizzat anmak, işlerinde her zaman ve her hususta başarı kazanacağına,...

Rüyada Kuş Gagası Görmek Ne Demektir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : KUŞ GAGASI: Rüyada görülen kuş gagası, ona sahip olan kimse için, yaygın bir şöhrete erişmeye işarettir.Molla Cami Rüya Tabirleri :...
- Advertisement -

Bir Dakika Lütfen Arapça Yazılışı ve Okunuşu

Arapça kelimeleri ve cümleleri birçoğumuzun ilgi ve alakasını çeken geniş bir dildir. Geçen yazımızda sizler için "Nasıl istersen!" cümlesinin arapça yazılışı ve Türkçe okunuşularını...

Dünya ile ilgili Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Dünya kelimesi ile ilgili atasözleri hangileridir? veya cahil cümlesi olan atasözleri nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber atasözünü derledik.Dünya büyük olsa da (aslında) dardır. İnsanlar bu...

Mevlana Hüner ile ilgili Sözleri

Büyük ve alimler'den Mevlana Celaleddin Rumi sözleri ve nasihatları ile hayatınıza yön verecek altın değerinde sözleri derledik. İnsan için faydalı olan bilgi, bilgilerin en...

Kadınlar Arasında Altın Günü Yapmak Caiz midir

Gün düzenlemek veya bayanlar arasında gün yapmak, güne girmek gibi para ve altın toplama olarak değerlendirdiğimiz bu mevzu caiz midir? Bir çoğumuzun yeni duyduğu...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here