Tendon Zırhı Nedir ve Neyi Koruyor

134

Tendonlar kas ile kemik arasında uzanan yuvarlak, oval veya yassı bir dokudur. Kısaca olarak kasları kemiklere bağlayan bağlara Tendon denir.Tendon zırhı, tendonu izole ederek, koruyarak ve kaygan hâle getirerek, sürtünmeden veya basınçtan kaynaklanabilecek zararları azaltmak için oluşan, iki kadı bir bağdır.

Tendonlar gerilmeye karşı oldukça dirençli, ancak esnek bir yapıya sahiptirler. Tendon zırhının iki katmanı arasında, bu katmanların birbiri üzerinde kayarak hareket edebilmesine yarayan bir sıvı bulunur. Tendon, kasları kemiklere bağlayan, beyaz bir bağdır. Bazı tendonlar kemiksi veya kıkırdaksı sesamoid kemikler içerir. Bu kemikler, tendonun kemik yüzeyine uyumunu sağlar. Kaslar kemikleri, tendonları çekerek hareket ettirir. Tendon, birleştirici dokulardan oluşan bir bağdır.

Tendonun gerilmeye karşı direnci kemiğe benzer, 1cm kalınlığındaki tendon 600 – 1000 kg’ lık bir yüke dayanabilir. Bazı tendonlar yuvarlak, bazıları da uzun ve yassıdır. Tendonun bir ucu kasın ucundan çıkar; diğer ucuysa kemiğe girer. Bir tendon aynı, bir kolun, bir palto kolunun içindeki hareketi gibi, lifli dokulardan oluşan bir zırhın içinde yukarı ve aşağı doğru kayarak hareket eder.

El ve ayak bileklerindeki tendonlar, kesiştikleri veya diğer yapılarla yakın temasta oldukları için, zırh içine alınmışlardır.

TENDONLARIN SINIFLANDIRILMASI

Paratenonitis / Kirişin Bulunduğu Boşluğun Etrafındaki Gevşek Bağ Dokusu Hastalığı

Klinik Bulgu; Ağrı, hassasiyet, şişlik, erken dönemde sıcaklık, krepitasyon (dokulardan gelen çıtırtı sesi)

Tenosinovitis / Eklem Sıvısı Hastalığı

Klinik Bulgu; Ağrı, hassasiyet, kılıfta şişlik, erken dönemde sıcaklık, krepitasyon.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here