28.8 C
İstanbul
28.1 C
Ankara
30 C
Konya
6 Temmuz Pazartesi 2020

Kaza Namazı Olan Kimse Sünnet Namazlarını Kılabilir mi

- Advertisement -
- Advertisement -

Farz namaz kaza borcu olan bir kimse sünnet kılabilir mi? İslam’da namaz en temel ibadetlerden biridir. Ergenlik çağına giren akıl sahibi her Müslüman her ne şartlarda olutsa olsun namazını kılar. Hiç bir surette terk edilmemesi gerekir. Namaz borcundan bir an evvel kurtulmak için, hakkında Peygamberimiz (asv)’in hadisi bulunmayan nâfile namazların yerine kaza kılmak daha isabetli olur. Kazaya kalan namazları geciktirip sünnet kılmak, Allahü teâlânın farz olan emrini geciktirmek olur. Sevmenin alameti emre uymak, emri geciktirmemektir.

Namaz, kelime-i tevhidden sonra İslâm’ın en mühim rüknüdür. Hiç bir surette terk edilmemesi gerekir. Cehâlet ve gaflet sebebiyle terkedilirse fırsat bulunduğu anda kazası icâb eder, geciktirilmez. Şafiî mezhebine göre; kazası olan kimsenin sünnet ve cenâze namazı gibi farz-ı kifâye olan namazları kılması haram olduğu gibi, farz olmayan Kâ’be tavafını eda etmesi de haramdır. Çünkü yemek, uyku, ticâret ve iş zamanı müstesnâ bütün zamanını kaza kılmaya vermek mecburiyetindedir (67).

Hanefi mezhebinde ise; beş vakit namazın sünneti, duhâ – kuşluk – tesbîh ve terâvih gibi, hakkında hadîs vârid olan sünnet, kazâ olsa da kılınacaktır. Fakat diğer nafile namazı kılmaktansa kazâ ile meşgul olmak daha efdaldir (68). Doğu ve Güneydoğu illerimizde Şafiî mezhebinden olan kardeşlerimizin bir kısmı zimmetinde kazâ bulunduğu gerekçesiyle haklı olarak sünnet kılmaz. Amma bunun yanında kazasını da edâ etmez. Halbuki hazır olan namazı kazaya bırakmak haram olduğu gibi, kazaya kalmış namazı, fırsat bulunduğunda kazâsı için gayret gösterilmemesi de haramdır.

(67) İanetül el-Talîbin c. 1, s. 23
(68) İbn Abidin c. 1, s. 493

Hanefî mezhebine göre böyle iken, diğer 3 mezhebe göre, kaza namazı olan bir kimsenin nafile namazları ile meşgul olması, sünnet kılması uygun değil, haramdır.

Mâlikî mezhebine göre; üzerinde kaza namazı bulunan bir kimsein nafile namazı kılması haramdır. Ancak beş vakit namazların sünnetleri ile tahiyyetü’l-mescidin kılınabileceğine dair ruhsat vardır. Bunların dışında örneğin, teravih namazı ile meşgul olunduğu takdirde sevap alınsa da, kaza namazı geriye bırakıldığı için günah işlenmiş olur.

Şâfiî mezhebine göre de, üzerinde kaza namazı borcu olan bir insanın, bu namazları kılıp, borcundan kurtuluncaya kadar gerek beş vakit namazların sünnetlerini, gerekse diğer nafileleri kılması mekruhtur. Zira bir an evvel kazaların kılınıp bitirilmesi gerekir.

Hanbelî mezhebine göre ise, üzerinde kaza namazı olan bir kimsenin nafile ile meşgul olması haramdır. Yalnız vitir ile beş vakit namazın sünnetlerini kılması caizdir. Fakat, kazaları çoksa bunları da kılmayarak kaza namazlarıyla meşgul olması daha iyidir. Yalnız sabah namazının sünneti bundan hariçtir, onu kılmak gerekir.

Sonuç olarak; kaza namazları fazla olan Hanefîlerin, sünnetleri terk ederek kaza namazı kılmalarında bir mes’uliyet olduğu söylenemez. İster vakit namazlarının, gerekse diğer nafilelerin yerine kaza namazının kılınmasının uygun veya evlâ olmaması demek, “Sünnet yerine kaza kılmak caiz değildir.” anlamına gelmez.

Yalnız bununla beraber kaza namazları fazla olmayan kimseler ise, her farzdan sonra bir vakit kazâ namazı kılmayı alışkanlık haline getirirlerse güzel bir âdeti devam ettirmiş olurlar. Dahası Cenab-ı Allah’ın mahşer günü eksik gelen farz namazları sünnetlerle tamamlayacağı hususunda rivayetler bulunduğunu da hatırdan çıkarmamak gerekir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Üstün Erçelik Burdur Firması İletişim Telefon Numarası

Otobüs firmaların dan online otobüs bileti almak içim otogara (aştiye) gitmeye gerek yok. Ülkemizdeki Otobüs ile bir yerden başka şehre yapacağınız seyahatlerin bilgilerine, firmalarının...

Abdurrahman Önül Sevdim Onu Sözleri

Abdullah Önül sevdim onu canımdan ilahi sözleri Sevdîm O’nu canımdan O Muhammed Mustafa Hayalî gîtmez yanımdan O Muhammed Mustafa **** Yetîmlerîn babası Dertlîlerîn dermanı Aşıkların cananı O Muhammed Mustafa **** Ümmetî îçîn ağlayan Gece gündüz uyamayan Mevla’ya...
- Advertisement -

Sezai Karakoç Ödünç Gece Şiiri

Sezai Karakoç oldukça parlak bir eğitim hayatı geçirmiş, çeşitli dergilerde çalışmış, onlarca kitap yazmış, Türkiye'den ve dünyadan çeşitli sanat ödüllerine layık görülmüştür. Türk şairlerinden...

Bir Kağıt Parçası En Fazla Ne Kadar Katlanabilir

Bir kağıt yaprağını, yedi veya sekiz defadan fazla ikiye katlayamayacağınıza dair eski bir efsane vardır. Britney Crystal Gallivan (1985 doğumlu) , en iyi kağıt...

Kervan Göçer İlahi Sözleri

Gaflet uykusundan uyanmaz mısın? Kervan göçer, dağ başında kalırsın. Tellal çağırırken, înanmaz mısın? Kervan göçer, dağ başında kalırsın.Öyle bakıp durma sağa ve sola! îssız yerde kalma, düş hemen...

Rüyada Kapan Kurmak Görmek Neyin Tabiridir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : KAPAN KURMAK: Rüyada avlanmak için kapan kurduğunu gören, eğer niyeti, eti yenen bir hayvanı tutmak ise, helal mal kazanmak için...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here