Salavat Çekmenin Faziletleri

Hz Peygamber Efendimize Salavat Getirmenin Faziletleri
Cenâb-ı Hak ve sayılarını kendisinden başka kimsenin bilemediği melekleri, Peygamber Efendimiz’e devamlı salât etmektedirler. Yine mukaddes kitabımız Kur’anı Kerim’de Yüce Allah buyurur ki: “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.” [Ahzab Suresi- 56] Peygambere Allah’ın salât etmesi, rahmet etmek; meleklerin ve bizim salât etmemiz de onun için rahmet duası etmek anlamına gelir. Muhakkak ki mü’min, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in muhabbeti karşısında, ilâhî bir ürperişle, edep duyguları içinde, rûhunu nefsâniyete âit bütün çizgi ve görüntülerden boşalttığı vakit, O’nun muhabbet ve örnek şahsiyetinden hisse alma yoluna girmiş olur. Hz Peygamberimze salavat getirmek gerçekten büyük bir fazilettir. Her birisinde pek çok hikmet vardır. Aşağıdaki salavat getirmenin b,r kaç fazletini derledik.

Bir gün Cebrail (a.s.) gelerek bana, “Ey Muhammedi..” dedi. “Sana salât-ü selâm getiren her mü’min için tam yetmişbin melek Allah’tan rahmet dilerler. Bu kadar meleğin, Allah’tan rahmet dilediği mü’min ise şüphesiz ki Cennetliklerdendir.”

Haşan Basrî diyor ki:
Bir gece rüyamda gördüğüm Ebu Ismet’e “Yüce Allah öldükten sonra sana nasıl muamele etti?” diye sorduğumda bana şöyle cevap verdi: “Yüce Allah (c.c.) beni, her Peygamber sözünü ağzıma alışımda salâvat getirdiğimden dolayı bağışlayarak cennetine koydu.”Peygamberimiz (s.a.v) diyor ki:

Bir gün bana Cebrâil, Mikâil, İsrafil ve Azrail gelerek sırasıyla şunları söylediler:

Cebrâil:
– Ey Allah’ın elçisi!.. Sana her gün on defa salâvat getiren kimseyi kendi ellerimle, şimşek gibi hızla Sırat Köprüsünden geçiririm.

Mikâil:
– Ben Kevser havuzundan kana kana su içiririm.

İsrâfıl:
– Ben secdeye kapanarak Allah (c.c.) affetmedikçe secdeden başımı kaldırmam..

Azrâil:
– Ben de tıpkı peygamberlerin ruhlarını teslim aldığım gibi o kimsenin ruhunu incitmeden alırım.

Önceki İçerikŞems Suresi Okunuşu Ve Anlamı (Saad Al Ghamidi)
Sonraki İçerikAhlak-ı İlahiyye Anlamı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here