Şeytan Taşlama Duası ve Anlamı

Hac görev ve ibadetlerinden biri olan Şeytan taşlama nasıl yapılır? Şeytan taşlanırken hangi dua okunur.

Hac görevini yerine getirmekte olan Müslümanların, kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günleri, Mina denilen yerde yedişer taş atmalarına verilen ad.

Bilindiği gibi hac, mevsiminde Mina’da, Kurban Bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günleri Akabe Cemresi, Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç şekilde şeytan taşlanır. Bu ibadet vaciptir. Burada yapılan hareketler, haccın şeairindendir. Güzel bir hatırayı yad etmektir. Bütün insanlığın ortak düşmanı olan şeytanı taşa tutarak lanetlemektir.

ŞEYTAN NEDEN TAŞLANIR?

Taşlama, bir bakıma tel’in, yâni lânetleme mânâsı taşır. Zîrâ o devirlerde lânetleme, taşlamak sûretiyle yapılırdı. Nitekim şeytana «racîm» yâni taşlanmış, taşa tutulmuş denmesi, onun lânetlendiğini ifâde etmek içindir.

Şunu da belirtmek gerekir ki, burada şekil itibârıyla yerden alınıp atılan taş, aslında günâha atılmış olan taştır. Niyet; Cenâb-ı Hakk’ın rızâsına ulaşmaktır. Nitekim Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

“(Şeytan) taşlamak ve Safâ ile Merve arasında sa’y yapmak, ancak Allâh’ın zikrini ikâme etmek için emredilmiştir.” (Tirmizî, Hac, 64/902)

Okunuşu: “Bismillah, Allâhu Ekber, recmen lişşeytâni ve hizbihi, Allâhummec’ alhü haccen mebrûren, ve zenben mağfûran, ve sa’yen meşkûran, ve amelen sâlihan makbûlen, ve ticâraten len tebûr. Bi keramike yâ ekramel ekramîn, ve bi rahmetike yâ erhamerrahimîn.”

Meali: Allah’ım, haccımı kabul eyle, günahlarımı bağışla, sa’y u gayretimi şükre değer kıl, işlerimi salih ve makbul, ticaretimi daima kazançlı eyle. Merhametlilerin en merhametlisi; kerem sahiplerinin en kerimi olan Rabbim, lütfu kereminle ve merhametinle muamele eyle.”

2 YORUMLAR

    • Öncelikle sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Allah ilminizi mukaddes eylesin kardeşim. Duaya gelirsek eğer sizde arapça biliyorsanız duada recmen yazıyor. Rağmen yazmıyor. Saygılarımızı sunuyoruz. Allah Yalnış bilgileri söylemekten yazmaktan ve sunmaktan bizleri ve sizleri korusun inşaallah. Ayrıca bize yazdığınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here