Rüyada Çömlekçi Görmek Neye İşarettir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Çömlekçiyi rüyasında gören zulüm yapmayı seven insandır. Bir çömleğin kırılmış olduğunu görmek, böyle bir insandan kurtulmaya delâlet eder.


Seyyid Süleyman Rüya Tabirleri : Halkını fakir bırakan zalim bir devlet idarecisi veya onun yardımcısına delalettir.


Diyanet Rüya Tabirleri : Bir kimsenin rüyasında bir çömlekçi (çömlek yapan usta) görmesi; o kimsenin başkalarına zulmetmeyi sevdiğine, kişinin rüyasında bir çömleğin kırılmış olduğunu görmesi; böyle bir insandan kurtulmaya yorumlanır. İmam-ı Nablusi’nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında bir çömlekçi görmesi; câriye, köle ve hayvan satıcısı görmeye ve rüya sahibinin rütbesine göre hayır veya şer için toplanmış bir toplumda bulunmasına yorumlandığı gibi, rüyada çömlekçi görülmesi; aynı zamanda tahsildara da delalet eder.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada çömlekçiyi görmek, rüya sahibinin rütbesine göre hayır veya şer için toplanmış bir cemiyette bulunmasına işarettir. Çömlekçiyi görmek, tahsildara da işarettir.


İhya Rüya Tabirleri : İyilik yahut kötülük için bir araya gelen insanlara katılmaya, Mesleği çömlekçilik olan kimse vergi memuruna yahut para tahsil eden kimseye de delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz. rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.
Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin