Rüyada Nisa Suresi Görmek İslami Açıklaması

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Nisa Suresi: Rüyada Nisa suresini veya ondan bir parça okumak, rüya sahibinin geçinemiyeceği bir kadınla evlenmesine yorumlanır. Rüya sahibi talebe ise, ilminde mahir olmasına yorumlanır.


İbn-i Şirin’in kavline göre, bu Sureyi rüyasında okuyan yahut okunduğunu gören; miras yer, aile fertleri ve akrabaları çoğalır.


Kirmani diyor ki: Uzun ve hayırlı bir ömür sürer.


Cafer-i Sadık buyuruyor ki: Halk arasında aziz olur. Doğru istikametiyle ve iffetiyle (namusuyla) tanınır.


Abdulgani’ye göre, huysuz bir kadına müptela olur. İlim talep ediyorsa bunu başarır.
Hz. Ali ve Hz. Hamza’ya göre rüya sahibi kuvvetli, ikna edici bir konuşma kabiliyetine sahip olur. Sohbetlerinde çok delliler getirir.


İbn-i Fuzale ile Kesai’nin yorumları da böyle. Bazı tabircilere göre rüya sahibi; miras taksim eder. Uzun ömrünün ardından mirası kadınlara kalır. Zengin kadınlarla sohbet eder. Onlardan miras yer.


Secdem Rüya Tabirleri : Rüyada Nisa Suresi’nin okunduğunun görülmesi değişik şekillerde yorumlanır.


İbn-i Sîrîn’in yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında Nisa Suresi’ni okuduğunu veya okuyan birisinden dinlediğini görmesi; o kişinin hiç beklemediği bir yerden bir mirasa konacağına ve akrabalarının da çoğalacağına işaret eder. İmam-ı Nablusî’nin yorumuna göre: O kişinin idare edilmesi çok zor olan bir hanımla evleneceğine, eğer ilim öğrenmek isteyen birisi ise, çalışıp başarıya ulaşacağına yorumlanır.


Hz. Ali (r. a. )’ın yorumuna göre: O kimsenin güzel konuşan, insanlarla çok iyi anlaşan, onların söylediklerine inanan ve kendi fikirlerini de onlara kabul ettiren, mantık sahibi ve akıllı bir kimse olduğuna işaret eder. Bazı tabircilere göre: O kimsenin zengin hanımlarla evlenerek onların malından yer ve uzun bir ömürden sonra mirasını da o hanımlara bırakarak vefat edeceğine delalet eder.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada Nisa süresini veya ondan bir parça okumak,rüya sahibinin ömrünün sonunda geçinemiyeceği bir kadınla evlenmesine işarettir. Rüya sahibi talebe ise, ilminde mahir olmasına işarettir.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Ayetü’l-Kürsi Görmek Neye İşarettir
Sonraki İçerikRüyada Maide Suresi Görmek Ne Manaya Gelir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here