Rüyada Zirve Görmek Neyin Tabiridir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : ZİRVE : Bir kimse bir dağın zirvesinde olduğunu görerek, uçurumdan bakarken bir ürperti duysa, ağır bir işe girerek yorgunluk diyar ve bünyesi sarsılır.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada bir dağın zirvesine ulaşmak, makam, rütbe ye ilerlemeye işarettir.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı “Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikKur’anı Kerim’de Evlat Edinme ile ilgili Ayetler
Sonraki İçerikRüyada Ziyafet Görmek Neye İşarettir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here