Rüyada Zulüm Görmek Neye Delalettir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : ZULÜM: Rüyada iktidar sahibi kimse tarafından yapılan zulmü görmek, mahvolmaya ve ülkelerin harap olmasına yorumlanır.

‘Bazan da rüyada, ilim sahipleri veya Kur’an okumasını bilen kimseler tarafından yapılan zulmü görmek, Allah’ın affına yorumlanır. Bazı yorumcular, rüyada zalim olduğunu gören kimse, fakir olur, dediler, Rüyada, yaptığı zulmü itiraf ettiğini gören kimse, Allah’a tevbe eder.


Kirmani ve İbn-i Şirin demişlerdir ki: Rüyasında bir kimseye zulmettiğini gören, onun zulmüne uğrar. İnsanlara zalimce davrandığını görenin, huzuru kalmaz. Evi, barkı perişan olur. Bir padişahın veya yardımcılarının halka zulmeylediklerini görmek; o mahalde meydana gelecek kıtlığa, pahalılığa, fitneye ve tahribata işaret eder. Birinin kendisine zulmettiğini gören, düşmanına galip gelir. Dünyada ve ahirette bahtiyar olur. Zulme uğramışlarla beraber haşr olur.


Halid’ül Isfahani diyor ki: “Allah-ü Teala Hazretlerinin tevfikine istinat ederek zulum rüyasını selametin, rahatın sonu ile tevil eyledim.” Bir rivayete göre zulum tahribata delalettir.


Cabir’ül Mağribi demiştir ki: Rüyada asi ve zalim olduğunu gören, zeval bulur.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı “Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikYks Sınav Duası ve Anlamı
Sonraki İçerikKadınlara Peçe Takmak Farz mıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here